
Viacerí psychológovia potvrdili staré známe príslovie, že láska kvitne v každom veku. To, čo pri zamilovaní cítia mladí ľudia, cítia aj ich rodičia. Cítiť lásku a mať potrebu byť v blízkosti milovanej osoby nie je determinované vekom. Odlišnosť medzi kvalitou vzťahu mladého páru a páru v staršom veku je skôr v tom, že starší pár je vyzretejší, má iné záujmy a priority. A môže sa vyznačovať aj väčšou rozhľadenosťou a tolerantnosťou, byť dobrým príkladom aj pre mladé páry.
Láska je esenciou života
Ľudia v zrelom veku si dokážu spriaznenosť duší vážiť oveľa viac, než v mladosti. Skutočnú lásku nepovažujú za samozrejmosť, ale za dôležitú esenciu svojho života. Vzťahu venujú viac času, náležitú pozornosť a viac dbajú na jeho harmonický priebeh. Všímajú si najmä svoje vnútro a vnútro svojho partnera. Zovňajšku pripisujú obvykle menší význam. Aj milostný život má v novom vzťahu vo vyššom veku celkom inú kvalitu. Nežnosti a láskanie často mávajú pre aktérov úplne iný rozmer a silu.
Odmietanie zo strany detí
V mnohých prípadoch deti odmietajú nového životného partnera svojho rodiča. Čo ich vedie k takémuto postoju? Často nie sú vyrovnané s rozchodom svojich biologických rodičov, niekedy majú pocit, že dotyčný či dotyčná sú príčinou ich rozchodu. A nie zriedka sa jedná len o prirodzenú nesympatiu. Na príčine môže byť aj sebeckosť či nepochopenie osobných potrieb matky a otca, ako aj fakt, že deti môžu mať pocit, že ich rodičia sú na novú lásku pristarí. No každé dospelé dieťa by malo pochopiť, že vyšší vek rodiča by nemal byť dôvodom na samotu. Ak si matka či otec nájde nového partnera, môže to byť prínosné nielen pre nich, ale pre celú rodinu. Človek je tvor spoločenský. Je prirodzené, že sa chce o svoj život - názory, myšlienky a pocity deliť s inou blízkou osobou.