Ak chcete naštartovať dobré spaľovanie tukov v tele, kontrolujte vo svojom jedálnom lístku príjem sacharidov, ktoré sú zdrojom nadbytočných kalórií. Dôraz klaďte na dostatočný príjem tekutín, konzumujte celozrnné pekárenské výrobky, mliečne výrobky, bielkoviny vo forme domácej hydiny a dostatok čerstvej zeleniny, pri ktorej neopomeňte ani čili papričky a zázvor. Za tieto potraviny sa vám telo poďakuje nielen ladnými krivkami, ale aj dobre fungujúcim metabolizmom.
Podpora látkovej výmeny
Čili papričky obsahujú betakarotén, flavonoidy, minerály a vitamíny C, B1, B2, E a A. Zrýchľujú metabolizmus, čím napomáhajú spaľovaniu tukov v tele. Po ich konzumácii sa v organizme uvoľňujú hormóny šťastia – endorfíny, vďaka ktorým pociťujeme uvoľnenie a pohodu. Čili sa kamaráti s mexickou, čínskou a indickou kuchyňou. Čili papričkami môžete ochutiť guláše, polievky a mnoho mäsitých či zeleninových jedál. Čili papričky obsahujú kapsaicín, ktorý navyše likviduje aj rakovinové bunky, dobre organizmus zahreje, odplaví hlieny z dýchacích ciest a významne podporí trávenie. Pri varení je čili skvelo kombinovateľné s oreganom a s cesnakom.
Výrazná chuť aj aróma
Ďalším výrazne aromatickým korením, ktoré podporuje zrýchlenie metabolizmu, je ďumbier. Zázvor
charakterizuje príjemne štipľavá chuť a úžasná nezameniteľná aróma. Smelo po ňom siahnite,
ak varíte mäsité a zeleninové pokrmy, aj polievky. V studenej kuchyni sa zázvor dobre uplatní v čerstvých zeleninových šalátoch a v teplej kuchyni aj s rybami. Potláča nadúvanie, prospieva tráveniu, navracia chuť
do jedla a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Ak si z tela chcete vyhnať aj toxíny, pripravte si zázvorový nápoj. Zalejte lyžičku nastrúhaného ďumbiera prevarenou vodou, po chvíli pridajte šťavu z citróna a med. Nastrúhaný zázvorový koreň rovnako dobre chutí aj s repíkom či s inými bylinkami vo forme čaju. Ďumbier sa rovnako ako čili papričky považuje za afrodiziakum.