Podľa odborníkov na výživu vďaka kvalitným raňajkám priamo úmerne klesá aj riziko zdravotných ťažkostí. Raňajky by mali obsahovať sacharidy, bielkoviny, vlákninu a tri až päť decilitrov tekutín - voda, čaj, čerstvá šťava, prípadne káva. Pri raňajkách by na stole nemali chýbať celozrnné pekárenské výrobky, kvalitné mliečne výrobky, čerstvá sezónna zelenina či ovocie.
Štart do nového dňa
Raňajky by mali tvoriť zdravé kvalitné potraviny, preto nič nepokazíte, ak si vytvoríte vhodný stravovací plán vždy na týždeň, alebo na jeden mesiac, aby obsahoval rôznorodé, zdraviu prospešné potraviny, ideálne každý deň iné. Z celozrnných pekárenských výrobkov je vhodný grahamový či špaldový chlieb, prípadne rožky alebo bagety. Skvelé sú aj müsli, kaše zo pšena, z ovsených či pohánkových vločiek, jogurty a zopár orieškov. Potrebnú energiu vám dodajú vajíčka, alebo kvalitný syr a šunka. Tieto potraviny však nezabudnite skombinovať s čerstvou zeleninou. Ovocie je ráno rovnako vítané, a to buď samostatne, alebo vo forme smoothie. Raňajky sú štartom do nového dňa - podporia lepšiu náladu a prispievajú k optimálnej hmotnosti, preto venovať im pozornosť sa oplatí.
Čomu sa radšej vyhnúť
Ráno aj počas dňa sa radšej vyhnite konzumácii instantných a priemyselne spracovaných potravín a tiež sladkostiam. Tieto výrobky obsahujú konzervanty, emulgátory, éčka, farbivá, ochucovadlá a iné chemické prísady. Organizmus sa na to, aby tieto umelé látky spracoval, doslova musí namáhať. Takéto výrobky môžu telu spôsobiť aj rôzne ťažkosti - zaťažiť pečeň, zažívacie orgány, vyvolať alergické reakcie a iné. Venovať pozornosť tomu čo jeme, preferovať kvalitné a zdravé potraviny nielen ráno, ale aj počas celého dňa je tá najlepšia cesta nielen k štíhlosti, ale aj k lepšiemu zdraviu.