Rozhodnutie, aký stavebný materiál je najvhodnejší pre plánovanú stavbu nového rodinného domu nemusí byť vždy jednoznačné, ani jednoduché. Dôležitým kritériom je isto požiadavka na kvalitný a ekonomicky efektívny dom. Ani pri stavbe energeticky úsporného domu však nie ste obmedzení výberom stavebného materiálu.
Stavebný materiál
Pre mnohých staviteľov je symbolom stavbárskej múdrosti pálená tehla, pre druhých iné murovacie materiály a hmoty. K prioritným požiadavkám na vlastnosti stavebného materiálu tradične patrí jeho tepelnoizolačná schopnosť, spôsob ako ho možno kombinovať so zateplením, akumulačná a difúzna schopnosť konštrukcie, statika budúceho domu a jeho zvuková izolácia. Dôležitou požiadavkou na dom dneška je jeho energetická úspornosť. V našich končinách si získavajú stále viac priaznivcov aj montované domy z dreva a drevostavby. Nielen preto, že sú vyrobené z prírodných materiálov, ale aj preto, že sú cenovo dostupnejšie. Najčastejšie sú realizované formou stavby na kľúč. Medzi prednosti drevostavby patrí suchý proces výstavby, rýchla montáž, hygienická neškodnosť a prirodzená vnútorná klíma. Z ekologického hľadiska je podstatná aj obnoviteľnosť stavebných materiálov.
Úsporný dom
Stavbu energeticky úsporného domu je možné realizovať akýmkoľvek konštrukčným spôsobom a použitím ľubovoľného stavebného materiálu. Ak si vyberiete masívne konštrukcie, tie využívajú pri stavbe stien, stropov a striech ťažké minerálne materiály. Steny sa môžu vybudovať z tvaroviek, z blokov alebo liatím betónu do debnenia. Materiály s vysokou únosnosťou – plná pálená tehla, keramické dierované tvarovky, ľahčený betón, vápennopieskové tvarovky, monolitický či prefabrikovaný železobetón, je možné použiť aj na stratené debnenie, kde sa prvky z drevotrieskových dosiek, cementových či polystyrénových tvaroviek vystužujú a zalievajú betónom.