Konzervovaná kvasená zelenina je veľkým prínosom v každom jedálnom lístku, nakoľko je obohatená o probiotické baktérie. Čo je kvasenie zeleniny, prečo prospieva zdraviu a ako ju pripraviť? Prezradíme vám v nasledujúcich riadkoch.
Konzervovať kvasením je možné mnohé čerstvé zeleninové plody. Najčastejšie sa však kvasením konzervuje hlávková kapusta. No tiež mrkva, karfiol, brokolica, červená repa, uhorky, cukety a iné. Kvasenie narúša pevné väzby medzi vlákninou a živinami, čím sa stávajú dostupnejšie pre tráviace šťavy a následne pri prechode črevom sa dokážu ľahšie a vo väčšom množstve uvoľňovať do krvi. Kvasenie teda zlepšuje stráviteľnosť vlákien zeleniny a vďaka kyseline mliečnej v nej vznikajú zdraviu prospešné látky, ktoré sa v surovej zelenine nenachádzajú. Preto je domáca kvasená zelenina prospešná pre zdravie aj vitalitu.
Kvasenie prebieha pomocou baktérií mliečneho kvasenia. Anaeróbnou fermentáciou vzniká väčšie množstvo vitamínu C, enzýmov, laktobacilov a kyseliny mliečnej, ktorá zabezpečuje stabilitu zeleniny a tiež jej dlhú trvanlivosť. Kvasená zelenina obsahuje okrem vitamínu C aj vitamíny B1, B2 a B6, z prvkov je to horčík, draslík a fluór. Obsahuje tiež vitamín K2, ktorý pomáha zabudovať vápnik do kostí a zubov, podporuje činnosť srdca a tiež pôsobí preventívne voči rakovine, osteoporóze a zubnej erózii.
Kvasenie pomocou laktobacilov mení sacharidy obsiahnuté v zelenine na kyselinu mliečnu, znásobuje obsah vitamínu C, podporuje tvorbu a využitie vitamínov skupiny B. Laktobacily sú probiotické baktérie, ktoré významne podporujú imunitu. Podporujú však aj správne zažívanie a tiež zamedzujú premnoženiu škodlivých baktérií v ľudskom tele, ktoré sa bežne nachádzajú v črevách. Enzýmy zasa pomáhajú v organizme regenerovať všetky bunky. Kvasená zelenina podporuje trávenie, posilňuje imunitný systém, podporuje tvorbu krvi a hormónov, znižuje vysoký krvný tlak. Pomáha proti únave, zvyšuje odolnosť proti stresu a podporuje vylučovanie toxických látok z tela.
Kvasenú zeleninu je možné poľahky pripraviť aj v domácich podmienkach bez chemických prísad. Konzervovanie zeleniny kvasením sa vykonáva bez prístupu vzduchu, v slanom náleve alebo v octe. Na prípravu kvasenej zeleniny potrebujete špeciálnu nádobu so zaťažkávacím tanierikom, pokrievkou, drevenou tyčkou a gumičkami. Nádoba má byť nepriehľadná. Čím hrubšie je zelenina nakrájaná a čím je viac nasolená, tým dlhší je proces kvasenia. Ak nechcete, aby zelenina začala hniť, ponorte ju do nálevu celú a nezabudnite ju poriadne v nádobe natlačiť, aby okolo nej nezostal vzduch. Kvasenie prebieha pri izbovej teplote. Rozhodnúť sa môžete pre rýchlo kvasenú zeleninu alebo krátkodobo kvasenú zeleninu či dlhodobo kvasenú zeleninu, kedy kvasenie prebieha týždeň či dlhšie. Konečnú chuť kvasenej zeleniny určuje kyslosť nálevu, obsah soli, teplota kvasenia a vylúčenie kyslíka. K zelenine je možné pridávať rôzne koreniny, bylinky a pochutiny, ako je horčica a mnoho iných.
Skvelé recepty
STAR LIFE autor: ARIELA
Čo má spoločné New Yorčanka Francine Joy Drescher a Londýnčan Charles ... viac...
Rozhovor s osobnosťou autor: ANDREA
Skutočné príbehy autor: LADA
Na Tamaru doľahli ťažké chvíle. Zamestnávateľ jej po takmer dvadsiatich... viac...
Tipy a triky autor: BRIGIT.SK
Zvodná Španielka Penélope Cruz sa narodila 28. apríla 1974 v Madride a hoci študovala klasický balet a... viac...
Dabingový herec Peter Krajčovič začal dabovať ako osemročný - jeho debutom bol legendárny detský film Bambi. Talent, hlas, mikrofón a... viac...
Šarmantná moderátorka a humoristka Elena Vacvalová má rada zem, kvety, trávu, dážď a zvieratá. Záhrada je pre ňu priestor pre aktivitu aj... viac...