Skladba populárnych rekreačných športov sa neustále mení a vyvíja. Je podmienená nielen súčasnosťou, ale aj historickým vývojom spoločnosti a ekonomickými možnosťami jednotlivcov. Medzi najobľúbenejšie letné športy patrí letná turistika, beh, loptové hry, bicyklovanie, jazda na kolieskových korčuliach a plávanie. Medzi najobľúbenejšie zimné športy patrí zimná turistika a lyžovanie.
Pozitívne účinky
Význam pohybových aktivít je pre človeka široký. Pomocou cvičenia dochádza k odbúravaniu stresu, k obnove fyzických a psychických síl, k upevňovaniu zdravia a k zlepšovaniu telesnej zdatnosti. Šport pôsobí ako kompenzácia niektorých základných pohybov, ktoré absentujú v bežnom živote. Navyše, skupinové rekreačné športovanie poskytuje aj spoločenské vyžitie a upevňuje spoločenské väzby, preto prospieva nielen telesnému, ale aj duševnému rozvoju človeka.
V lete i v zime
Medzi najrozšírenejšie rekreačné športové aktivity patrí plávanie. O efektívnosti a vysokej účinnosti plávania na organizmus možno hovoriť vtedy, ak sa mu človek venuje približne trikrát týždenne, alebo ak nižší počet tréningov kompenzuje inými formami pohybu vytrvalostného charakteru - beh, cyklistika, korčuľovanie a podobne. Ak sa chce človek udržať aktívnym a produktívnym, mal by robiť také športové činnosti, ktoré si vyžadujú spotrebu 35 mililitrov kyslíka za minútu na jeden kilogram hmotnosti tela, čo zodpovedá napríklad behu na vzdialenosť 1 600 metrov za osem minút.
Telesná kondícia
Výdaj energie a spotreba kyslíka pri plávaní priamo závisí od techniky a funkčnej pripravenosti plavca, podľa tohto sa riadia a menia aj kritériá telesnej aktivity. Napríklad začiatočník vynaloží na preplávanie sto metrovej vzdialenosti spravidla väčšie úsilie, ako pokročilejší plavec na trojnásobne väčšej trati. Ak je vašim cieľom zvýšiť svoju plaveckú zdatnosť, je potrebné dodržiavať zásadu postupnosti. Ak je správna, následne je možné dosiahnuť nielen zlepšenie techniky, ale aj celkovej telesnej kondície.