
Každé korenie má svoju charakteristickú arómu a chuť vďaka éterickým olejom, vitamínom, minerálom, rastlinným farbivám, alkaloidom, trieslovinám, glykozidom, horčínom, sacharidom, tukom a mnohým iným látkam, ktoré obsahujú v hojnej miere.
Kurkuma
Vábivou žltou koreninou - kurkumou, ktorá tvorí hlavnú súčasť korenia karí, sa prifarbujú syry, tuky, likéry, maslo aj cestoviny. Vyznačuje sa výraznou korenistou chuťou, ktorá lahodí aj ryžovým a zeleninovo-strukovinovým pokrmom. Pridať ju môžete aj do dressingov, sladkého domáceho pečiva, alebo do mäsového vývaru. Odmení sa vám nielen vynikajúcou chuťou, ale aj nádhernou zlatistou farbou. Kurkuma povzbudí slabý žlčník a pôsobí ako prevencia pred zhubnými nádormi, nakoľko je antioxidant.
Kardamon
Kardamon má silnú arómu a obľúbený je najmä v orientálnych krajinách. Polovica lyžičky ozvláštni ryžové pokrmy, rovnako pudingy, sladké nákypy, ale aj varené víno či punč. Jedlá si ním okoreňte najmä vtedy, ak trpíte nechutenstvom, alebo poruchami trávenia. Výborne pomáha pri pálení záhy a bráni aj množeniu chrípkovým vírusom.
Koriander
Mleté aj celé korenie zvané koriander má sladkastú príchuť. Môžete si ním ochutiť dusenú bravčovinu, kuracinu, zeleninové prívarky a pridať aj do doma vyrábaných kompótov a sladkostí. Jeho častejšia konzumácia prospieva tráviacej sústave a zlepšuje cirkuláciu krvi. Koriander je tiež prevenciou proti nadúvaniu, kŕčom a zápalom močových ciest. Variť s ním môžete aj vtedy, ak vám život ničí nechutenstvo, migrény a zvýšená potivosť.