Potrebujete zvýšiť chuť do jedla, podporiť trávenie, prečistiť telo alebo zlepšiť svoju imunitu? Skúste pri varení používať viacero liečivých bylín, ktoré podporujú celý organizmus.
Medzi aromatické bylinky, ktoré majú na zdravie mnoho pozitívnych účinkov, patrí bazalka, rozmarín, šalvia, koriander, estragón, saturejka, majorán, oregano a veľa iných. Bazalka má výborné upokojujúce účinky, telo zbavuje odpadových látok, čím vhodne podporuje činnosť žalúdka a čriev. Zrýchľuje metabolizmus, pomáha nielen dobrému tráveniu, ale aj nafúknutému brušku.
Skvelý vplyv na tráviacu sústavu má aj rozmarín, ktorý aj dôkladne prečistí močové cesty a posilní krvný obeh. Jeho silice celkovo vhodne podporujú fungovanie imunitného systému. Takmer rovnaké účinky má aj koriander a estragón, ktoré pomáhajú pri nechutenstve k jedlu, zlepšujú vylučovanie a celkovo upokojujú nervový systém. Majorán tiež blahodarne pôsobí na zažívacie ústrojenstvo a eliminuje aj pocity slabosti, stres či nespavosť. Aromatická šalvia vďaka svojim antibiotickým účinkom odstraňuje v tele zápaly a hlieny, no nie je vhodná na denné dlhodobé užívanie.
Saturejka je tiež liečivá bylina, ktorá pomáha pri poruchách trávenia. Uvoľňuje žalúdočné kŕče a účinne pôsobí proti črevným parazitom. Niektoré druhy majú pikantnú príchuť a dokážu v kuchyni nahradiť aj soľ. Obsahujú množstvo cenných minerálov. Od sodíka a vápnika, cez draslík a fosfor, až po horčík a selén. Oregano je považované nielen za prírodné antibiotikum, ale aj za afrodiziakum. Bylina patrí k obľúbeným dochucovadlám jedál v čerstvom i v sušenom stave. Pridáva sa do mletého, pečeného aj duseného mäsa, vhodná je aj do polievok a mnohých iných pokrmov. V Taliansku a v iných krajinách sa oregano pridáva do všetkých jedál, ktoré sa pripravujú s paradajkami alebo s kečupom, aby sa zvýraznila ich chuť. Voňavá rastlina sa používa takmer v celej západnej Európe pre jej vynikajúcu vlastnosť - pri ťažko stráviteľných jedlách napomáha tráveniu.
Oregano – pamajorán, ktorý svojou vôňou pripomína majoránku, výborne chutí s rybami, s hydinou, aj s divinou. Vňať oregana sa zbiera v júni až júli a obvykle sa suší na slnku. Obsahuje silicu thymol, ktorá je silným antioxidantom. Ďalej obsahuje triesloviny a horčiny. Rastlina má antibakteriálne a protiplesňové účinky, pomáha aj pri kašli. Na liečbu sa často používa oreganový olej, ktorý pomáha uvoľniť a vylúčiť hlien z dýchacieho traktu. Spasmolytický účinok oregana spočíva v tom, že uvoľňuje kŕčovité sťahy v tráviacom trakte, zmierňuje nafukovanie a stimuluje tok žlče. Oregano je tiež považované za prírodnú antidepresívnu bylinu, ktorá znižuje stres.
Rozhovor s osobnosťou autor: ANDREA
Skutočné príbehy autor: LADA
Erika, plná vzrušujúceho očakávania, stála na prahu života.... viac...
Tipy a triky autor: BRIGIT.SK
Zvodná Španielka Penélope Cruz sa narodila 28. apríla 1974 v Madride a hoci študovala klasický balet a... viac...
Dabingový herec Peter Krajčovič začal dabovať ako osemročný - jeho debutom bol legendárny detský film Bambi. Talent, hlas, mikrofón a... viac...
Šarmantná moderátorka a humoristka Elena Vacvalová má rada zem, kvety, trávu, dážď a zvieratá. Záhrada je pre ňu priestor pre aktivitu aj... viac...