Viete, že naša fyzická aj psychická pohoda je neustále ovplyvňovaná hormónmi? Žena prechádza počas života viacerými obdobiami, ktoré súvisia s hormonálnym stavom tela. Ideálny stav hormónov má len počas plodného obdobia, keď dochádza k ovulácii.
Pohlavné hormóny
V čase ovulácie produkuje ženský organizmus ženské pohlavné hormóny – estrogén a progesterón, ktorých striedanie navodzuje pravidelný menštruačný cyklus. Estrogén navyše telo chráni pred rednutím kostí, srdcovo-cievnymi ochoreniami a inými ťažkosťami. Okolo štyridsiatky obvykle dochádza ku skracovaniu prvej fázy menštruačného cyklu. Uvoľnenie zrelého vajíčka z vaječníka sa posúva na obdobie tesnejšie po menštruácii a žena, ktorá sa doteraz spoliehala na prirodzené metódy kontroly počatia, môže aj neplánovane otehotnieť.
Pred päťdesiatkou
Neskôr v tele ženy nastáva obdobie, kedy ovulácia nie je súčasťou každého menštruačného cyklu. Postupne začnú prevažovať „anovulačné“ cykly, čo sa prejavuje poruchami v menštruačnom krvácaní. Vaječníky stále môžu produkovať dostatok ženského pohlavného hormónu estrogénu, ale chýba progesterón, ktorý vzniká z prasknutého folikulu pri dozrievaní a uvoľnení vajíčka. Nedostatok progesterónu v tele sa môže prejaviť návalmi tepla, horúčavou, zvýšeným potením a inými príznakmi. Tieto stavy spôsobuje nepomer medzi hladinou estrogénu a progesterónu v ženskom tele.
Hormonálne zmeny
Najčastejšími prejavmi hormonálnych zmien u žien sú návaly tepla a nočné potenie. Jedná sa o samovoľný nekontrolovateľný pocit tepla, často sprevádzaný potením. Nie zriedka sa objavujú aj poruchy spánku a nočný nepokoj. Tieto stavy do veľkej miery ovplyvňuje stres a iné intenzívne emócie. Ak sa u ženy objaví aj sklon k smútku či k depresivite, je vhodné vyhľadať odbornú lekársku pomoc, no v tomto období veľa pomôže pravidelný pohyb a ľahká strava - zdravý životný štýl s dostatkom relaxu a s uspokojivým sexuálnym životom.