Medzi najrozšírenejšie zubné ochorenie patrí zubný kaz. Toto ochorenie sa vyznačuje úbytkom minerálnych látok a tvrdých zubných tkanív. Na vzniku kazu sa podieľajú najmä mikroorganizmy zubného povlaku a sacharidy v potrave. Povlak sa vytvára aj v medzizubných priestoroch, na ďasnách a jazyku, preto je dôležité pravidelné a správne čistenie zubov, používanie medzizubných kefiek, dentálnych nití, škrabiek na jazyk, ústnych vôd a zubných gélov. Dôkladné odstránenie povlaku je nutné, pretože práve v ňom sa najviac darí baktériám.
Dôležité pH
Na to, čo sa deje s našimi zubmi, má vplyv okrem iných faktorov aj pH - pH v ústach by malo mať hodnotu 7, vtedy je neutrálne a nespôsobuje zubný kaz. Znížením pH pod hodnotu 5,5 sa začína rozpúšťať sklovina, čo môže byť začiatkom vzniku zubného kazu. Po pravidelnom a dôkladnom vyčistení zubov zvyčajne dochádza k návratu správneho pH na povrchu zubov, ktoré má neutrálnu hodnotou a zubný kaz nemusí vzniknúť.
Zdravé zuby
Ako si udržať zdravé zuby? Dobré je, ak sa zuby čistia jemnými, mäkkými zubnými kefkami a zubnou pastou, ktorá obsahuje fluorid sodný a má čo najnižšiu abrazívnosť. A tiež je prospešné, ak zubnú sklovinu budete čo najmenej vystavovať kyselinám. Cukor podporuje bujnenie stoviek druhov baktérií, ktoré sa vyskytujú v ľudskej ústnej dutine, preto konzumácia kvasiteľných cukrov nie je pre zuby prospešná. Zdravý chrup naopak podporíte konzumáciou jedál, ktoré sú bohaté na bielkoviny, minerály - vápnik, fosfor a vitamín D. Veľa pre svoje zdravé zuby urobíte, ak budete vo svojom jedálnom lístku preferovať surové ovocie, zeleninu, klíčky a orechy. Z nápojov je vhodná čistá voda, bylinkové čaje, čerstvé ovocné a zeleninové šťavy. Nevhodné sú sladené nápoje, nakoľko ich jednoduché cukry sa v ústach rozkladajú a produkujú kyseliny, ktoré zubnej sklovine škodia.