Zeleným korením sú nazývané bylinky, vňate a listy, ktoré sa v modernej gastronómii využívajú stále s väčším a väčším úspechom. Jemné, mierne korenisté sú použiteľné nielen v teplej, ale aj v studenej kuchyni, nakoľko sú vhodné aj na priamu konzumáciu v surovom stave, bez tepelnej úpravy. Okrem cenných výživných zložiek majú čerstvé bylinky blahodarné účinky aj na črevá, žalúdok a trávenie.
Čerstvé bylinky
V teplej aj v studenej kuchyni, na ozdobu pokrmov a do šalátov sa dobre uplatní bazalka, kôpor, pažítka, petržlenová a zelerová vňať i mnohé iné mierne korenisté vňate či listy. Výrazne korenisté alebo tuhšie druhy sa do jedál bez tepelnej úpravy pridávajú v menšom množstve, aby neboli ťažko stráviteľné. V bazalke nájdete vitamíny K, A, B 6 a C, z minerálnych látok železo, vápnik, mangán, meď a horčík. Rozmarín obsahuje vápnik, draslík, horčík, sodík a fosfor, vitamíny C a viacero vitamínov skupiny B. V šalvii nájdete okrem mnohých minerálov aj vitamíny A, B, C, E a K. Ak sa rozhodnete pre mätu, tá vášmu telu zaručí prísun železa, draslíka, vápnika, horčíka, sodíka, mangánu, fosforu, medi, zinku a vitamínov A, B, C. Porovnateľný prísun vitamínov a minerálov dostanete aj vďaka čerstvému koriandru, rukole a iným zeleným bylinkách.
Prírodné dochucovadlá
Mnohé bylinky, ktoré pokrmom dodajú nielen množstvo vitamínov, ale aj špeciálnu chuť a vôňu - bazalka, rozmarín, šalvia, mäta, kôpor, petržlenová vňať, koriander, rukola a mnoho iných si však môžete vypestovať aj sami. Na pestovanie byliniek v domácnosti je najlepšia záhradná zem, ktorú premiešajte v pomere tri ku jednej s prepraným pieskom, aby bola aj dostatočne vzdušná. V predajniach dostať aj špeciálny substrát priamo na bylinky. Ak nemáte dostatok trpezlivosti na pestovanie byliniek zo semienok, kúpte si mladé sadeničky v záhradníctve a tie si zasaďte do kvetináča alebo válovčeka. Bylinky nepotrebujú hnojivo a ak, tak len veľmi málo. Zalievanie závisí od podmienok a miesta, kde ich pestujete. Na dobrý rast však potrebujú dostatok svetla.