
Ľudia, ktorí intenzívne chytajú bronz na letných a zimných dovolenkách, by mali myslieť aj na to, že UVA žiarenie zrýchľuje starnutie kože a poškodzuje strednú vrstvu pokožky, ktorá je zodpovedná za jej pružnosť. UVA vyvoláva chemickú a štrukturálnu prestavbu vlákien, ktorá zhoršuje ich funkčné vlastnosti - vedie k vytváraniu vrások a k predčasným stareckých škvrnám.
Miera opaľovania
Ako sa opaľovať zdravo a bezpečne? Základ zdravého a bezpečného opaľovania je v pomalom a v postupnom opaľovaní, s použitím vhodných kozmetických prípravkov. Starostlivosť o pokožku začína ešte pred vystavením tela slnečným lúčom. Vhodnou ochranou sú opaľovacie oleje a krémy, ktoré zabránia spáleniu kože. Slnku sa však nevystavujte medzi jedenástou a pätnástou hodinou ani vtedy, ak tieto prípravky použijete. Netreba totiž zabudnúť, že slnečné žiarenie je zodpovedné aj za tzv. slnečné alergie. Všetko závisí od miery opaľovania a spálenie kože je individuálne. Obvykle sa prejavuje niekoľko hodín po ožiarení, maximum zvyčajne dosahuje za dvanásť až dvadsaťštyri hodín. Po opaľovaní doprajte svojej pokožke upokojenie vo forme vhodného hydratačného mlieka či iného kozmetického prípravku, ktorý kožu zregeneruje.
Čo hovoria odborníci
Podľa vyjadrení odborníkov nadmerné slnenie po celý rok – v letných aj zimných mesiacoch, bez ohľadu na citlivosť pokožky, zvyšuje nárast rakoviny kože. Väčšina nádorov sa vyskytuje na tvári, vo vlasovej časti hlavy a na krku. Ľudí s tmavšou pokožkou postihuje onkologické ochorenie kože pomenej, pretože majú viac ochranného pigmentu - melanínu. Ľudia so svetlou pokožkou ho majú menej, preto sú na slnečné žiarenie viac citliví.