Chcete mať v osemdesiatke dobrú pamäť? Americká štúdia ukázala, že bunky mozgu počas života nielen odumierajú, ale môžu aj vznikať. Ani seniori by sa nemali preto báť spoznávať nové veci.
Predsudok, že nové veci sú len pre mladých je neadekvátny. Dôležité je mozog neustále precvičovať. Správnym smerom idú tí, ktorí sa učia cudzie jazyky, lúštia krížovky, riešia hlavolamy alebo mozog namáhajú spoločenskými hrami. Ako dodávajú vedci - našej šedej mozgovej kôre prekáža predovšetkým rutinná činnosť. Neustále opakovanie známych vecí neprispieva k rozvoju a vhodné je náplň dňa meniť.
Dlhodobé vystavovanie silnému hluku zvyšuje riziko vzniku akustického neurómu - nezhubného nádoru, na mieste, kde sa spája ucho s mozgom. V prípade tohto ochorenia dochádza k strate sluchu, zvoneniu v ušiach alebo k poruchám rovnováhy. Vedci skúmali viac ako štrnásť desiatok pacientov, ktorým bol diagnostikovaný akustický neuróm a vyše päťsto zdravých ľudí, ktorí podstúpili kontrolnú lekársku prehliadku. Riziková miera hluku bola na základe podkladov stanovená na 80 decibelov. Pokiaľ bol človek tak silnému hluku vystavený a použil ochranu uší, poškodenie sluchu nehrozilo.
Tiež by vás mohlo zaujímať
STAR LIFE autor: DERO
Herečka Charlize Theron patrí už skoro dvadsať rokov medzi najväčšie... viac...
Rozhovor s osobnosťou autor: ANDREA
Skutočné príbehy autor: LADA
V detstve trpela nedostatkom lásky a pozornosti. Želmíra bola nechcené... viac...
Tipy a triky autor: BRIGIT.SK
Dabingový herec Peter Krajčovič začal dabovať ako osemročný - jeho debutom bol legendárny detský film Bambi.... viac...
Zvodná Španielka Penélope Cruz sa narodila 28. apríla 1974 v Madride a hoci študovala klasický balet a... viac...
Šarmantná moderátorka a humoristka Elena Vacvalová má rada zem, kvety, trávu, dážď a zvieratá. Záhrada je pre ňu priestor pre aktivitu aj... viac...