Kvalitu života chce mať väčšina ľudí v každom veku čo najlepšiu. Inkontinencia vzniká dôsledkom ochabnutia panvových svalov a k ochabnutiu svalov môže prispieť sedavé zamestnanie, málo pohybu, tiež pôrody a rôzne ochorenia - hormonálne zmeny, zápaly, infekcie, cukrovka, obezita a iné. Žiaľ, existuje viacero príčin, ktoré tento zdravotný problém spôsobujú.
Panvové svaly a inkontinencia
Inkontinenciu obvykle spôsobujú oslabené svaly panvového dna, oslabené svaly zvierača močovej rúry, hyperaktívny močový mechúr, rôzne neurologické ochorenia či problémy pohybového aparátu. Samovoľný únik moču však môže nastať aj po zápaloch močových ciest, po vaginálnych infekciách a pri nadmernej hormonálnej nerovnováhe. Americký gynekológ Arnold Kegel sa intenzívne zaoberal inkontinenciou až zistil, že posilnením panvových svalov sa môže predísť unikaniu moču. U žien sa inkontinencia vyskytuje častejšie, v mnohých prípadoch už pred päťdesiatkou. Problém si vyžaduje, aby sa s liečbou začalo hneď, pri prvých príznakoch. Ostych často bráni, aby sa žena či muž vybrali za lekárom, ale je to jediné správne riešenie problému s únikom moču.
Postačí pár minút denne
Pokiaľ sa problém s inkontinenciou zachytí hneď v začiatku, často je bežnou ambulantnou lekárskou starostlivosťou v kombinácii s Kegelovými cvikmi plne riešiteľný. Pri cvičení cvikov, ktoré posilňujú svaly panvového dna je potrebné, aby fyzioterapeut cvičencovi vysvetlil, ako správne svaly zapájať. Napínať a uvoľňovať svaly je možné doma, v zamestnaní, aj pri jazde autom, ak nešoférujete. Cviky sú jednoduché, stačí ich cvičiť päť minút denne, no výdatne upevňujú svaly, ktoré udržiavajú moč. Kegelové cviky sú odporúčané cvičiť aj v rámci prevencie.