Vedeli ste, že z koreňa rastlinky kostihoj lekársky je možné pripraviť vynikajúci nápoj? Stačí ho nakrájať, nechať vysušiť pri izbovej teplote a pomlieť na jemný prášok, z ktorého poľahky pripravíte skvelý domáci čaj.
Kostihoj lekársky má skvelé protizápalové účinky. Stimuluje regeneráciu tkanív pri kostných zápaloch a rôznych hnisavých ranách. Používa sa nielen pri gastritíde a žalúdočných ťažkostiach, ale aj pri zápaloch močových ciest a ochoreniach dýchacích ciest. Tiež podporuje rast buniek.
Čaj z koreňa kostihoja lekárskeho má oveľa silnejšie účinky, ako čaj z listov. Podáva sa najmä pri kĺbových ťažkostiach, reume, dne, pri zápaloch okostnice a iných neduhoch. Tiež je vhodný na doliečovanie zlomenín, pomliaždenín a pomôže aj pri syndróme studených rúk a nôh, keďže dokáže prekrviť končatiny.
Kostihoj lekársky má veľavravný názov, ktorý svedčí o jeho účinkoch. Bylinka obsahuje vitamíny, minerály a látku alantoin, ktorá podporuje rast a delenie buniek. Tá napomáha pri sceľovaní kostí a pri tvorbe maziva, ktoré je potrebné na to, aby kosti nevysychali. Z prvkov obsahuje železo, horčík, fosfor, draslík, vápnik, jód, zinok a iné. Okrem čaju je z koreňa kostihoja možné vyrobiť aj tinktúru alebo masť. Na tinktúru je potrebný aj lieh a na masť aj kvalitný bravčový tuk. Skvelo môže pomôcť aj prikladanie zaparený listov či pridanie výluhu do kúpeľa.
Tiež by vás mohlo zaujímať
Rozhovor s osobnosťou autor: ANDREA
Skutočné príbehy autor: LADA
Martina pochádzala z malej malebnej dedinky a do veľkomesta sa prisťahovala pred takmer... viac...
Tipy a triky autor: BRIGIT.SK
Zvodná Španielka Penélope Cruz sa narodila 28. apríla 1974 v Madride a hoci študovala klasický balet a... viac...
Dabingový herec Peter Krajčovič začal dabovať ako osemročný - jeho debutom bol legendárny detský film Bambi. Talent, hlas, mikrofón a... viac...
Šarmantná moderátorka a humoristka Elena Vacvalová má rada zem, kvety, trávu, dážď a zvieratá. Záhrada je pre ňu priestor pre aktivitu aj... viac...