Slováci majú prirodzenú túžbu mať vlastné, samostatné bývanie. No kto chce mať svoj domov, ten sa obvykle musí na niekoľko rokov zadĺžiť a výstavba rodinného domu je tiež pomerne náročná.
Pokiaľ sa chystáte stavať rodinný dom, nezabudnite v dostatočnom predstihu pred začatím stavby predložiť príslušnému stavebnému úradu žiadosť o stavebné povolenie. K nemu priložte aj doklady vlastníctva a projektovú dokumentáciu.
Ak máte na stavbu rodinného domu platné stavebné povolenie, pred zahájením výkopových prác a pred realizáciou stavby, budete potrebovať okrem architektonického projektu aj projekt statiky, zdravotechniky, kúrenia, elektroinštalácie, plynoinštalácie a požiarnej ochrany. Pri štandardnom zakladaní stavby sa pri výkopových prácach najprv vykope hlavná stavená jama. Základy domu tvoria konštrukcie, ktoré sprostredkujú prenos zaťaženia do základového podložia. Po vybudovaní základov domu môže nastať proces budovania hrubej stavby a vrchnej stavby. Hrubá stavba obsahuje nosné konštrukcie domu a vrchná stavba obsahuje konštrukcie nad úrovňou terénu. Teda všetky obvodové steny, priečky, stropy a tepelné izolácie, tiež strechu spolu s komínom.
Ak máte základy domu, hrubú a vrchnú stavbu úspešne vybudované, nasleduje zastrešenie domu a potom inštalácia technických zariadení. Odborné práce v dome obvykle trvajú dlhšie. K technickým zariadeniam a k inštaláciám patrí montáž vykurovania, vzduchotechniky, vnútorných rozvodov vody, plynu, elektriny a iné. Je dobré, ak sa rozhodnete investovať do kvalitných technológií, pretože investované prostriedky sa vám postupne vrátia v podobe nízkych prevádzkových nákladov. Podľa druhu a navrhnutého systému vykurovania je vhodné vybrať taký zdroj tepla, vykurovanie rozvody a vykurovacie telesá, ktoré budú navzájom dobre spolupracovať. K technologickému vybaveniu domu okrem plynofikácie a zdravotnej techniky ďalej patria silnoprúdové a slaboprúdové elektroinštalácie, dodávka vody a odvod splaškov.
Medzi dokončovacie práce patria vnútorné omietky, náter stien a položenie podlahovej krytiny. Záverečné úpravy obsahujú povrchové úpravy stien, stropov a podláh, vrátane montáže ich finálnych vrstiev. Úprava fasády by mala byť posledným krokom dokončovacích prác, aby vlhkosť z poterov a iných mokrých procesov mohla až do konca výstavby voľne prechádzať von obvodovými konštrukciami domu. Nanášanie vonkajších omietok a náter fasády majú prebiehať v závere výstavby. Po dokončení celej stavby je stavebník povinný požiadať stavebný úrad o vydanie kolaudačného rozhodnutia.
Tiež by vás mohlo zaujímať
STAR LIFE autor: LEA
Populárny herec, režisér a producent Mel Gibson je už niekoľko rokov... viac...
Rozhovor s osobnosťou autor: ANDREA
Skutočné príbehy autor: LADA
Láskavá Ľudmila bola oddanou manželkou a vzornou matkou. Svojho manžela i dieťa... viac...
Tipy a triky autor: BRIGIT.SK
Zvodná Španielka Penélope Cruz sa narodila 28. apríla 1974 v Madride a hoci študovala klasický balet a... viac...
Dabingový herec Peter Krajčovič začal dabovať ako osemročný - jeho debutom bol legendárny detský film Bambi. Talent, hlas, mikrofón a... viac...
Šarmantná moderátorka a humoristka Elena Vacvalová má rada zem, kvety, trávu, dážď a zvieratá. Záhrada je pre ňu priestor pre aktivitu aj... viac...