Dôvody vlhnutia budov môžu byť rôzne. Od nefunkčnej izolácie, cez jej úplnú absenciu, až po mnohé iné poruchy. A vlhkosť stavebné materiály prirodzene znehodnocuje. Jej pôsobením časom odpadáva omietka a murivo, na domoch vznikajú plesne a rôzne anorganické látky.
Aj dom musí dýchať, pretože ak nedýcha, začne vlhnúť. Na vlhkých stenách sa objavujú škvrny, ktoré sú často sprevádzané aj zápachom. Vlhnutie muriva môže zapríčiniť aj vlhnutie podláh a nadmerne vlhký vzduch v interiéri. Vlhkosť spôsobuje nielen materiálne škody na dome, ale nevhodne pôsobí aj na zdravotný stav jeho obyvateľov.
Vlhnutie domu sa na začiatku prejavuje hlavne v spodnej časti stavby. A to najmä v jej základoch, na úrovni suterénov a prízemí. Nasiaknutá voda v murive obvykle okrem iného spôsobuje aj zníženie pevnosti stavby a jej tepelného odporu. Vlhké prostredie následne vytvára ideálne podmienky pre ďalšie sekundárne poruchy. Tie sa prejavujú nielen opadávaním omietok a muriva, ale aj výkvetmi solí, ložiskami plesní a podobne. Diagnostické vyšetrenie konštrukcie má za úlohu zistiť stupeň vlhkosti, zloženie vody - druh a obsah solí, aby sa následne mohol zvoliť účinný druh opráv.
Tiež by vás mohlo zaujímať
STAR LIFE autor: VANESSA
Britský spevák a hudobník James Andrew Arthur vyhral v roku 2012... viac...
Rozhovor s osobnosťou autor: ANDREA
Skutočné príbehy autor: LADA
Láskavá Ľudmila bola oddanou manželkou a vzornou matkou. Svojho manžela i dieťa... viac...
Tipy a triky autor: BRIGIT.SK
Zvodná Španielka Penélope Cruz sa narodila 28. apríla 1974 v Madride a hoci študovala klasický balet a... viac...
Dabingový herec Peter Krajčovič začal dabovať ako osemročný - jeho debutom bol legendárny detský film Bambi. Talent, hlas, mikrofón a... viac...
Šarmantná moderátorka a humoristka Elena Vacvalová má rada zem, kvety, trávu, dážď a zvieratá. Záhrada je pre ňu priestor pre aktivitu aj... viac...