Zateplenie domu prináša svoj úžitok len vtedy, ak je správne realizované a sú pri ňom použité kvalitné materiály. Vtedy je základom pre zníženie energetickej náročnosti domu. Bežné stavebné technológie použité dodatočne na zateplenie sú priamo finančne návratné. Sú prínosom nielen pri úspore energií, ale majú pozitívny dopad aj na konštrukciu budovy. Zateplenie domu zvyšuje komfort bývania vysokou mierou.
Energetický audit
Najvhodnejšou dobou pre zatepľovanie je jar alebo jeseň, no skôr ako sa začnete venovať samotnej realizácii, vynaložte dostatočnú pozornosť procesu prípravy. Než sa rozhodnete pre výber konkrétneho zatepľovacieho systému a pre rozsah odborných prác, nechajte si vyhotoviť energetický audit. Certifikovaný energetický audítor dokáže na základe kontroly správne vyhodnotiť situáciu a navrhnúť najvýhodnejšiu možnosť zateplenia. Pozor na projektovú dokumentáciu. Jej význam býva často podceňovaný. Z hľadiska stavebných postupov je projektová dokumentácia viac než dôležitá a predstavuje zásadný podklad pre vymedzenie rozsahu a kvality stavebných prác.
Projektová dokumentácia
Odborník v projektovej dokumentácii navrhne technický postup zateplenia domu tak, aby sa zamedzilo prípadnému vzniku tepelných mostov či kondenzácii vodnej pary a tiež rieši konštrukčné detaily systému. Projektová dokumentácia sa obvykle nespracúva na konkrétny systém zatepľovania, ale preukazuje splnenie energetických a hygienických kritérií. Tiež je základom pre kvalifikované prevedenie technického dozoru a prebranie hotového diela. Viete že zateplenie domu podlieha stavebnému konaniu?
Stavebné povolenie
O potrebnom rozsahu rozhoduje príslušný stavebný úrad, no nie vždy je nutné stavebné povolenie. Niekedy stačí ohlasovacia povinnosť. Pre majiteľov domov je však výhodnejšie, ak sú práce realizované na základe stavebného povolenia, nakoľko prísnejšie kritéria zvyšujú pravdepodobnosť vyššej kvality zateplenia. Riadne ukončenie zateplenia a podrobnosti ohľadom prevzatia diela majú byť uvedené v zmluve ešte pred zahájením prác. Zhotoviteľ musí predložiť kópie prehlásenia o zhode pre všetky použité výrobky podľa zákona. Prehlásenie o zhode vystavuje výrobca a musí byť podložené platnými protokolmi, atestmi a certifikátmi.
Zatepľovacie systémy
Na zateplenie stien sa najčastejšie používa polystyrén a minerálna vlna, ktorá má lepší vlhkostný režim, aj akustické a protipožiarne vlastnosti. Hrúbka izolantu musí byť navrhnutá projektantom na základe energetickej bilancie domu a energetického certifikátu stavby. Hrúbka tepelnej izolácie sa volí podľa toho, akú energetickú triedu chce vlastník domu dosiahnuť. Zateplenie obvodových stien domu však nie je len o tepelnej izolácii. Potrebný je tiež správny výber certifikovaného zatepľovacieho systému, ktorý má overené deklarované vlastnosti a spĺňa všetky požiadavky EÚ na zatepľovacie systémy.
Na čo si dať pozor
Nekvalitné spracovanie projektovej dokumentácie či nesprávna realizácia zateplenia domu môžu zapríčiniť viaceré problémy a dokonca viesť aj k nulovému efektu. Nesprávne navrhnuté či prevedené vnútorné zateplenie dokáže prípadné tepelné mosty aj zvýrazniť. Nielen nevhodný materiál, ale aj zle prevedené detaily majú priamy vplyv na praskanie fasády. Fasádne nerovnosti žiadnemu domu na kráse nepridajú, kvalita aplikácie zatepľovacieho systému je rovnako dôležitá aj z estetického hľadiska.