Ušité na mieru
Ak ste pristúpili k rekonštrukcii domu, zateplili obvodové steny, vymenili staré netesniace okná a aj napriek tomu máte pocit, že vám „utekajú peniaze hore komínom“, pravdepodobne nastala tá správna chvíľa pozrieť sa aj na vykurovanie.
Medzi alternatívne zdroje na získavanie tepla je možné zaradiť tepelné čerpadlá, solárne kolektory a kotly na tuhé palivo. Aktuálne sa veľké nádeje vkladajú do tepelných čerpadiel, ktoré dokážu získať ekologicky čistú tepelnú energiu prakticky z čohokoľvek – zo zeme, z vody, aj zo vzduchu. Svojim výkonom však dokážu plne pokryť nároky na teplo iba v dokonale zaizolovanom pasívnom dome. Skúsenosti s využívaním tepelných čerpadiel v severských krajinách však môžu byť aj pre nás inšpiráciou.
Ak nekúrite plynom
Zemný plyn je u nás dominantným palivom, no čoraz viac sa využívajú aj iné zdroje tepla. Nové kotly na drevo majú oproti starým typom veľmi dobre regulovateľný výkon. Ich prevádzka býva riadená elektronickým regulátorom a popol stačí vyberať raz až dvakrát za týždeň. Vybavené sú reguláciou prívodu vzduchu a sú schopné pracovať s účinnosťou 80 – 90 %. Do takéhoto kotla stačí prikladať zhruba jedenkrát denne. A ak kotol doplníte automatickým dávkovaním, nemusíte sa o vykurovanie starať aj niekoľko dní. Moderné kotly na tuhé palivo, ktoré dokážu drevo spaľovať čisto a efektívne sú vhodnou voľbou najmä v oblastiach s dostatkom dreva, akými sú horské a podhorské oblasti.
Pevné palivá a plyn
V mestách sa obytné priestory vykurujú najmä plynom a pri kotloch na tuhé palivá drevo nahrádzajú najmä brikety a peletky - granule veľké zhruba 5 x 20 mm, ktoré sa vyrábajú lisovaním z drevného odpadu. Tento spôsob kúrenia však zo sebou prináša výrazné zníženie komfortu. Pri plyne sa o dodávku paliva starať nepotrebujete, preto vykurovanie väčšiny mestských obydlí bude pravdepodobne ešte nejaký čas odkázané predovšetkým na plynové kotly. V tejto oblasti patria ku špičke najmä kvalitné kondenzačné kotly, ktoré sú nielen ekonomické, ale aj ekologické.