Pracovať s radosťou
Správne osvetlenie domáceho pracoviska je základ pre nerušený výkon prác, bez neblahých zdravotných následkov na organizmus. Oči potrebujú za pracovným stolom kvalitné nielen prirodzené, ale aj umelé osvetlenie, centrálne aj lokálne.
Ak pracujete, učíte sa, alebo vykonávate akékoľvek činnosti dlhší čas za pracovným stolom, je dobré vedieť, ako optimálne využívať svetlo. Z pohľadu denného osvetlenia je umiestnenie pracovného stola odporúčané rovno pod okno, nakoľko je tým zabezpečený priamy dopad svetla na pracovnú plochu. Ak je stôl situovaný vedľa okna, u pravákov má svetlo dopadať zľava a u ľavákov sprava. Dodržaním tohto pravidla sa vyhnete zbytočnému zatieneniu svetla vlastnou osobou pri činnosti.
Umelé osvetlenie
Centrálne a lokálne umelé osvetlenie má rovnako zabezpečiť primerané osvetlenie pracovného stola aj vtedy, keď už nemôžete počítať s prirodzeným osvetlením zo slnečných lúčov. Umelé osvetlenie má byť dostatočné, no nemá oslňovať, a teda rušiť koncentráciu. Dôležitú úlohu pri umelom osvetlení zastávajú lokálne stolové lampy, ktoré majú byť univerzálne, s regulovateľným sklonom a stupňom zatienenia, aby si osvetlenie domáceho pracoviska zabezpečil každý podľa svojich individuálnych potrieb. Na dosiahnutie správnych parametrov je podstatný aj vhodný výber žiaroviek.
Príjemná atmosféra
Vhodné dekorácie dokážu dodať šmrnc aj fádnejšie pôsobiacemu priestoru. Dobré je, ak domáce pracovisko doplníte o živé kvety a o drobné bytové dekorácie. Pri textile venujte pozornosť aj požiadavkám na jeho pranie a žehlenie. Výber dekorácií nechajte na záver zariaďovania, pozor dajte na ich veľkosť a plánované umiestnenie. Tiež dbajte na súlad materiálov a farieb, aby doplnky v miestnosti nepôsobili rušivo. Majte na zreteli, že požiadať o radu odborníka pri zariaďovaní ktorejkoľvek časti domácnosti nie je hanba.