
V súčasnosti sa mnohé ženy dobrovoľne rozhodnú dieťa nemať. Štatistiky tvrdia, že najčastejším dôvod je kariéra, strach zo straty slobody, strach z pôrodu, obava z neznámeho a obava, že žena nebude schopná dieťa vychovávať. Niektoré ženy majú strach aj z toho, že ich potomok môže byť chorý a niektoré sa obávajú tiež toho, ako bude po pôrode vyzerať ich postava a či prírastok v rodine nenaštrbí ich vzťah s partnerom, keďže nie každý je rovnako ochotný zmeniť svoj zaužívaný životný rytmus. A štatistiky tvrdia tiež to, že v neposlednom rade sa viacero žien rozhodne nemať dieťa aj z ekonomických dôvodov.
City a emócie
Ak sa pár rozhodne mať dieťa, je to skúška nielen pre ženy, ale aj pre mužov, ktorí by mali vopred vedieť, že nebudú mať partnerku už len „pre seba“. K rozhodnutiu splodiť dieťa by mali preto pristúpiť s vedomím, že city ženy sa budú po pôrode už deliť - medzi nich a bábätko. Nie zriedka býva rozhodnutie mať dieťa aj príčinou partnerskej krízy, keďže pribudnú nielen náročné povinnosti, ale aj citové delenie. Pred začiatkom každého materstva je potrebné hovoriť o svojich pocitoch, aj o prípadných pochybnostiach. Obaja partneri by mali mať v otázke rodičovstva a v otázke výchovy dieťaťa jasno, aj v otázke životných hodnôt a priorít.
Obaja rovnako
Pri rozhodnutí zväčšiť rodinu je dôležité, aby po potomkovi túžili obaja partneri. Ak dieťa chce len jeden z budúcich rodičov, ľahko sa môže stať, že na jeho výchovu zostane sám. Rovnako nie je dobré, ak sa manželia či partneri rozhodnú dieťaťom zachraňovať vzťah a riešiť ním partnerskú krízu. Dieťa by nemalo byť zmierovacím prostriedkom, pretože ak sa narodí do nefunkčnej rodiny, s najväčšou pravdepodobnosťou bude v nepohode nielen ono, ale aj jeho rodičia.