Nezameniteľným bonusom zimnej záhrady je nepretržitý kontakt s prírodou. Rastlinstvo a slnko znamená viac zdravia, aj životného optimizmu. Z praktického hľadiska však zimná záhrada významne zväčší obytný priestor domu a oveľa viac ho prevzdušní opticky. Plochu otvára do priestoru a dopraje pohodu s dostatkom zelene a slnečného svitu. V lone prírody tak môžete tráviť čas pri práci, aj oddychu. Zvlášť, ak máte zimnú záhradu z kvalitnej konštrukcie ušitej na mieru.
Dôležitá príprava
Pred samotnou výstavbou zimnej záhrady venujte náležitú pozornosť technickej príprave a s odborníkmi pripravte plán do najmenších detailov. Pri väčších rozmeroch je potrebné aj vyjadrenie statika. Keďže obvykle sa jedná o spojovací priestor medzi domom a záhradou, ktorý je niekoľkokrát denne využívaný, šetriť na materiáloch sa neoplatí. Podlahovú krytinu, okná a dvere vyberajte výlučne kvalitné. Pred zahájením výstavby si tiež ujasnite, aký účel má stavba plniť. Zimná záhrada môže byť využívaná buď ako plnohodnotný obytný priestor, alebo ako priestor na pestovanie rastlín. Podľa účelu využitia sa volia materiály a projektuje typ vykurovania.
Skvelý bonus
Ak svetlo prúdi do príbytku prostredníctvom zimnej záhrady, dopadajúce slnečné žiarenie má v ňom celkom iný efekt. Ak má konštrukcia dobré tepelnoizolačné vlastnosti, teplo zostáva v interiéri a neuniká cez plášť zasklenia späť do vonkajšieho priestoru. Zimná záhrada vytvára akýsi zásobník tepla, ktorý môže znížiť aj potrebu dodatočného vykurovania. Skleníkový efekt zníži množstvo energie potrebnej na vyhriatie priestorov susediacich so zimnou záhradou a tá sa tak stáva aj ochrannou zónou samotného príbytku.