
Pred samotnou realizáciou zateplenia strechy je potrebné odborníkov nechať posúdiť mnohé faktory – typ zatepľovacieho systému, statika a iné. Výsledkom by mal byť návrh riešenia, ktoré prinesie čo najväčšie úspory tepla pri vynaložení čo najnižších nákladov. V prípade rodinných domov však možno vo všeobecnosti počítať s tým, že financie investované do zateplenia strechy a obvodového plášťa, sa vrátia približne do desiatich rokov. No dôležitý je aj výber realizátora.
Zateplenie strechy
Realizátor zatepľovacích prác by mal svoju odbornú spôsobilosť preukázať licenciou na zatepľovanie budov od Technického a skúšobného ústavu stavebného a tiež certifikátom od výrobcu konkrétneho zatepľovacieho systému. Samotné zateplenie šikmej strechy nie je síce náročné na realizáciu, dôležité je však dokonalé vyhotovenie niektorých detailov. Ide o prestupy cez strechu, komíny, odvetranie kanalizácie a okná. Princíp dobre zateplenej strechy spočíva v tom, že sa medzi jej nosnú konštrukciu – krov a vonkajší plášť – krytinu, vkladá izolačná vrstva, ktorá oddeľuje interiér od vonkajšieho prostredia. Tepelná izolácia spolu s ďalšími vrstvami strešného plášťa má odolať aj veľkým teplotným skokom a pritom sa nepoškodiť.
Vzduchotesnosť
Značný problém predstavuje vlhký vzduchu, ktorý sa v interiéri nachádza vo forme neviditeľnej pary. Vzniká činnosťou človeka - pri varení, praní, sprchovaní, vydychovaní... Teplý vzduch pohltí viac vodnej pary ako studený. Ak sa teplý vzduch ochladí, nie je schopný udržať vlhkosť a tá sa potom zráža na vodné kvapky – nastane kondenzácia vodnej pary. V dôsledku kondenzácie sa môže tepelná izolácia prevlhčiť, čím sa zníži jej izolačný účinok a vytvoria sa predpoklady na poškodenie strešného plášťa. Prieniku vodnej pary do strešnej konštrukcie zabraňuje parotesná vrstva, ktorá je vždy umiestnená pod tepelnou izoláciou alebo medzi tepelnou izoláciou. Spoje, prestupy a presahy parozábrany by mali byť zlepené aj špeciálnou páskou, aby bola zaručená vzduchotesnosť.