
Základnými komponentmi solárneho systému sú okrem slnečných kolektorov potrubia a hydraulická jednotka, v ktorej je čerpadlo, ventily, meradlá teploty a prietoku, ako aj elektronický regulátor, ktorý je mozgom celého systému. Práve on rozhoduje o tom ako bude zariadenie fungovať. Ďalším prvkom solárneho systému je expanzná nádoba, ktorá kompenzuje objemové zmeny teplonosnej kvapaliny v solárnom zariadení. Konečným spotrebičom je solárny bojler, zásobník vody pre vykurovací systém, bazén alebo ľubovoľná kombinácia týchto spotrebičov.
Ako pracuje solárne zariadenie?
Teplo z kolektorov sa privádza do výkonného výmenníka v spodnej časti bojlera. Okrem toho je v bojleri riešené aj dohrievanie teplej vody. Tento doplnkový zdroj je v našich zemepisných šírkach nevyhnutný, pretože solárny kolektor nie je schopný zabezpečiť sto percentnú prípravu teplej vody. Na regulátore sa odporúča nastavovať teplotu na 60 - 65 stupňov Celzia, aby pri vyššej teplote zbytočne nedochádzalo k tvorbe vodného kameňa a neznižovala sa životnosť bojlera.
Slnečné kolektory a ohrev vody
Sú dva základné spôsoby využívania slnečnej energie – fotovoltika, slúžiaca na výrobu elektriny a fototermika, slúžiaca na výrobu tepla. Zjednodušene možno povedať že fotovoltické panely vyrábajú elektrinu a termické slnečné kolektory vyrábajú teplú vodu. Efektivita premeny slnečného žiarenia na teplo a návratnosť je pri týchto zariadeniach značne odlišná. Pri výrobe teplej vody vychádza fototermika viac než štvornásobne výhodnejšie a aj jej životnosť je vyššia. Investície do fototermiky sa za jej životnosť vrátia viac než trojnásobne. Výhodou fotovoltiky je jej široké použitie, neslúži iba na účely výroby tepla a teplej vody. A technologický pokrok v oblasti úschovy energie stále pokračuje, čím sa zvyšuje aj efektivita využitia.