Omietka plní náročnú funkciu, akou je dokonalá ochrana obalovej konštrukcie domu. Je však dôležitá aj z estetického hľadiska - významne ovplyvňuje celkový charakter domu a jeho vizuálny efekt.
Fasádna omietka
Fasádna omietka pozostáva zo spojiva, plniva, prísad a vody. Spojivá môžu byť minerálne - vápno, sadra, cement alebo organické - živice a disperzie na báze plastov. Plnivá sú materiály, ktoré spolu so spojivami a vodou vytvárajú malty a omietky. Sú to piesky, kamenné drviny a múčky, perlitové hmoty a iné. Podľa druhu použitého spojiva sa rozlišujú omietky na vápenné, vápenno-cementové, vápenno-sadrové, cementové a sadrové. Podľa druhu použitého plniva sa rozlišujú omietky z kamenných drvín, s ľahčeným plnivom a textilné omietky. Nanášajú sa na rôzne podklady, od dreva cez murivo, až po betón.
Tepelnoizolačná omietka
Vonkajšia omietka má významný vplyv na tepelnoizolačné vlastnosti obvodového muriva domu. Tepelný odpor muriva je veličina, ktorá vyjadruje jeho tepelnoizolačné vlastnosti. Aplikáciou tepelnoizolačnej omietky môžete túto hodnotu zlepšiť. Ide o klasický omietkový systém, do ktorého je pridaná tepelnoizolačná omietka. Priemyselne vyrábané omietkové zmesi - ľudovo nazývané „vrecované omietky“, majú viaceré prednosti. Medzi ne patrí stála receptúra pri výrobe a zaručené vlastnosti.
Fasádne obklady
Aj na murované domy je možné použiť obklad z prírodných materiálov. V kurze sú aj drevené obklady, z ktorých sa obvykle stavajú dvojplášťové a odvetrávané fasády. Použiť je možné smrek, jedľu, borovicu, smrekovec či termodrevo so zníženou nasiakavosťou. Z listnatých drevín je to dub či agát a z exotických drevín sa používa sibírsky smrekovec, škandinávsky smrek či červený céder, ktoré upútajú na prvý pohľad. Drevené fasády na domoch uprednostňujú najmä ekologicky zmýšľajúci ľudia. No aj vláknocementové fasádne dosky pozostávajú zo surovín priateľských k životnému prostrediu a navyše, nepotrebujú takmer žiadnu údržbu. Vláknocementové fasádne dosky sú obvykle veľkoformátové, tvorí ich cement, mletý vápenec, vlákno, voda a vzduch. Sú pevné, nehorľavé, stálofarebné, odolné proti mechanickému poškodeniu a premenlivým poveternostným podmienkam.
Prírodné materiály
Ak patríte k tým, ktorým učarovala hlina, na fasádu svojho domu môžete zvoliť aj tradičný tehlový obklad. Tento prastarý prírodný materiál sa vyznačuje dlhou životnosťou a výbornými izolačnými vlastnosťami. Keď sa rozhodnete pre fasádu z lícových tehál, vyberať môžete z rôznych farebných odtieňov a povrchových úprav, ktoré dokážu navodiť aj starobylý ráz. Páčia sa vám keramické fasádne platne? Tie majú dobrú odolnosť nielen voči nástrahám počasia, ale aj voči neželaným machom a lišajníkom. Na trhu sú k dispozícii v rôznych farbách a odtieňoch, orientované buď vo vodorovnom či zvislom smere.