Aj vy patríte k tým, ktorí milujú svoju záhradku - prostredie plné stromov, kvetov a vlastnej zeleniny? V takom prípade vám určite padne vhod niekoľko tipov a trikov, ktoré dopomôžu k jej lepšej prosperite.
Mnohí záhradkári myslia na novú záhradkársku sezónu už vo februári. V prosperujúcej záhrade sa všetko začína siatím. Kľúčom k umeniu pestovania rastlín je pochopenie pravidiel výsevu a kultivačných techník. Pestovanie zahŕňa celý rad postupov zameraných na podporu zdravého rastu rastlín, do ktorého patrí zavlažovanie, hnojenie, prerezávanie stromov a ochrana proti škodcom. Výsev semien však predstavuje začiatok životného cyklu rastlín a je rozhodujúcim krokom pre zabezpečenie ich zdravého rastu.
Kvalita semien do veľkej miery rozhoduje o tom, či sadba v záhrade vyklíči - či rastliny budú prosperovať alebo chradnúť. Hĺbka a rozstupy pri výseve semien závisia od špecifických požiadaviek daného druhu. Všeobecne však platí, že semená by sa mali vysievať do hĺbky približne dvoj až trojnásobku ich priemeru. Správne vzdialenosti medzi semenami zabezpečujú dostatočné prúdenie vzduchu a zabraňujú preplneniu, ktoré vedie k súpereniu o zdroje a k spomaleniu rastu. Po výsadbe je dôležité následne zabezpečiť semenám vhodné podmienky na klíčenie. Vhodné podmienky v sebe zahŕňajú udržiavanie stálej úrovne vlhkosti, dostatočného slnečného svetla a tepla.
Substrát zohráva kľúčovú úlohu pri vývoji rastlín. Rastlinám poskytuje základné živiny a vodu, koreňom oporu. K dispozícii sú rôzne typy substrátov, z ktorých má každý svoje jedinečné vlastnosti. Jedným z najčastejšie používaných substrátov je univerzálna zemina, ktorá je zmesou rôznych organických a anorganických látok. No rôzne rastlinné druhy majú na pôdu aj rôzne požiadavky. Hlavný rozdiel medzi kvetinovými substrátmi a substrátmi pre zeleninu spočíva v požiadavkách na živiny. Kvetinová zemina kladie dôraz na mikroživiny, ktoré zlepšujú také vlastnosti rastlín, akými je farba a vôňa kvetov. Zeleninové substráty sa zameriavajú na poskytovanie makroživín vo vyšších koncentráciách - dusík, fosfor, draslík a iné, ktoré zabezpečujú zvýšenie úrody.
Správne zavlažovanie je nevyhnutné, pretože nedostatočné alebo nadmerné zavlažovanie máva na rastliny škodlivé účinky. Dôležité je pravidelne sledovať pôdnu vlhkosť a podľa konkrétnych výsledkov množstvo či frekvenciu zavlažovania upraviť. Jednotlivé druhy rastlín majú rozličné nároky na vodu, preto individuálny režim zavlažovania je nevyhnutný. A ďalším dôležitým aspektom pestovania je hnojenie. Rastliny potrebujú vyvážené hnojivo, ktoré obsahuje všetky základné živiny. Pokiaľ rastlinám chýba ktorákoľvek dôležitá zložka, ich vývoj sa môže spomaliť alebo zastaviť. Žiaden záhradkár by nemal zabudnúť na fakt, že zdravá a úrodná pôda je základom každej prosperujúcej záhrady.
Tiež by vás mohlo zaujímať
Správny tvar a konštrukcia rodinného bazénu
Rozhovor s osobnosťou autor: ANDREA
Skutočné príbehy autor: LADA
Simona ovdovela mladá, nemala ani tridsiatku. Na dlhé obdobie úplne stratila... viac...
Tipy a triky autor: BRIGIT.SK
Dabingový herec Peter Krajčovič začal dabovať ako osemročný - jeho debutom bol legendárny detský film Bambi.... viac...
Zvodná Španielka Penélope Cruz sa narodila 28. apríla 1974 v Madride a hoci študovala klasický balet a... viac...
Šarmantná moderátorka a humoristka Elena Vacvalová má rada zem, kvety, trávu, dážď a zvieratá. Záhrada je pre ňu priestor pre aktivitu aj... viac...