Aby podkrovné priestory domov na kľúč spĺňali nároky na kvalitné obytné prostredie, musí aj strešná konštrukcia spĺňať normatívne požiadavky stanovené pre obvodové steny obytných budov. Jednoduchý strešný plášť pozostávajúci z krytiny uloženej priamo na konštrukcii krovu už zďaleka nestačí. Zmontovať kvalitnú šikmú strechu si vyžaduje profesionálny prístup projektanta aj stavebného majstra.
Základ strechy
Dom na kľúč s kvalitnou strechou by mal byť samozrejmosťou, preto jednotlivé vrstvy strešného plášťa musia byť nadimenzované a prerátané tak, aby vykazovali dostatočnú tepelnoizolačnú schopnosť a zároveň, aby v nich nedochádzalo ku kondenzácii vodnej pary. Dôležitú úlohu tu zohrávajú aj izolačné fólie, ktorých prioritou je zamedziť prenikaniu vody alebo vodnej pary cez konštrukciu strechy. Základom strechy je konštrukcia krovu a strešná krytina.
Krovy v podkroví
Na výstavbu krovu sa aj v súčasnosti najčastejšie používa drevo, ktoré je ideálne pre realizovanie všetkých tradičných konštrukčných systémov šikmých striech. Krov je potrebné riešiť tak, aby jeho jednotlivé konštrukčné prvky výrazne nezasahovali do priestoru a neobmedzovali jeho využiteľnosť. Volí sa preto najčastejšie ležatá stolica, úsporný hambálkový krov, prípadne manzardová strecha. Keďže priestor podkrovia musí byť dostatočne presvetlený, veľmi často sú súčasťou strechy vikiere, svetlíky a strešné okná.
Strešná krytina
To čo robí strechu strechou je strešná krytina. V súčasnosti je v ponuke široká škála ľahkých aj ťažkých strešných krytín z rôznych materiálov. Ku klasickým škridlám z pálenej hliny pribudli betónové škridle a v uplynulých rokoch na popularite získavajú aj imitácie škridly z tvarovaného poplastovaného plechu. Naďalej sa využíva aj valcovaný plech, ktorý má však o niečo ušľachtilejšie zloženie, než obligátne pozinkované plechy. Kvalitné plechové strechy sa dnes vyrábajú zo zliatin titánu a zinku, z hliníka alebo medi. Vďaka nízkej cene a ľahkej pokládke si veľkú obľubu získali ľahké strešne krytiny na báze bitúmenu. Ide o takzvané kanadské, resp. švédske alebo fínske šindle. Do hry sa vrátil aj inovovaný eternit, ktorý už neobsahuje azbest. V ojedinelých prípadoch sa ešte aj dnes používajú prírodné materiály – pravé drevené šindle, bridlica alebo vodným sklom impregnovaná slama či rákosie.
Kritické miesta strechy
Pri všetkých typoch strešnej krytiny je dôležité zabezpečiť jej celistvosť vo všetkých detailoch tak, aby v týchto miestach nedochádzalo k zatekaniu a aby neboli náchylné na poškodenie poveternostnými vplyvmi - vietor, slnko, tepelná rozťažnosť a podobne. Sú to úžľabia, konštrukčné prieniky komína, antény alebo strešného okná. Pri moderných systémoch strešných krytín z pálenej hliny alebo z betónu sa tieto problémové miesta riešia prostredníctvom špeciálne tvarovaných prvkov v kombinácii s hydroizolačnými materiálmi, ktoré nahrádzajú klampiarske práce. Tie dnes ešte zostávajú doménou striech z valcovaného plechu. Najjednoduchšie je to s ohybnými a tvárnymi asfaltovými šindľami, ktoré je možné bez problémov prispôsobiť takmer každému tvaru.