
Ako vyberať kozmetiku? Na aktuálnom trhu sa nachádza množstvo kozmetických výrobkov, no pri výbere sa zamerajte najmä na to, z čoho sú produkty vyrobené a aké majú zloženie.
Prírodné ingrediencie
Samozrejme, že je dôležité vedieť, aké farby vám svedčia, aký tón mejkapu sa ku vám hodí, ako vylepšiť či zakryť drobné nedokonalosti pleti a tiež poznať základy moderného líčenia. No len toto nestačí! Veď kto by chcel po použití kozmetického výrobku mať začervenanú pokožku, alebo iné nežiaduce účinky? Trendom súčasnosti je používanie kozmetiky, ktorá neobsahuje látky škodiace citlivej pleti a ktorá nie je vyrobená chemicky. Mnoho ľudí preto siaha po bio kozmetike, ktorá sa vyrába z prírodných ingrediencií a vyhýba sa surovinám, ktoré obsahujú parabény, ftaláty a sulfáty. Čo môžu tieto látky spôsobiť?
Konzervačné látky
Konzervačné látky nazývané parabény sa pridávajú do takmer každej bežnej dekoratívnej kozmetiky - špirála, rúž či lesk na pery. No pridávajú sa aj do telových šampónov, mydiel, sprchových gélov, pleťových mliek, do antiperspirantov a iných výrobkov. Konzervačné látky slúžia na to, aby kozmetika vydržala čo najdlhšie a nezačala sa príliš skoro kaziť, zapáchať a plesnivieť. Dlhším skúmaním bolo však zistené, že parabény môžu spôsobovať viacero nežiaducich účinkov. Závery výskumov varujú, že parabény môžu narušiť napríklad hormonálny systém, čo môže prispieť k predčasnej puberte u detí, ku rakovine prsníkov u žien, alebo k zníženiu pohyblivosti spermií u mužov. Vďaka týmto podozreniam sa dnes zloženie kozmetických výrobkov kontroluje oveľa dôkladnejšie.
Vôňa a bohatá pena
Ftaláty sú chemické látky, ktoré sa pridávajú do kozmetiky preto, aby sa v nej udržala krásna vôňa a farba čo najdlhšie. Väčšinovo sú ftaláty označované pojmom fragrance a používajú sa najmä pri výrobe plastov. Do kozmetiky môžu byť pridané priamo, alebo sa do nej môžu dostať aj nepriamo, z plastových obalov. Spôsobujú problémy najmä v pečeni, v reprodukčných orgánoch a viaceré indície naznačujú, že môžu viesť aj k detským vrodeným poruchám. V Európskej únii je používanie ftalátov veľmi obmedzené, no so sulfátmi je to inak. Sulfáty sú využívané takmer v každom kozmetickom produkte, kde je potrebné, aby vznikla bohatá pena. Sú to napríklad sprchové a vlasové šampóny, peny na holenie či peny do kúpeľov. Sulfáty môžu zapríčiniť svrbenie pokožky, tvorbu vyrážok, podráždenie očí a tiež môžu prispieť k zápalom. V tele sa zdržiavajú ešte niekoľko dní po použití a v kombinácií s inými chemickými látkami môžu byť nebezpečné.
Vyhnite sa škodlivinám
V prípade, že sa chcete pri používaní kozmetických výrobkov vyhnúť škodlivým látkam, pri kúpe sa zamerajte na produkty, ktoré majú vo svojom názve označenie bio kozmetika, alebo prírodná kozmetika. No vždy si prečítajte zloženie, pretože samotné označenie ešte nezaručí, že je výrobok vyrobený šetrne a výlučne z prírodných produktov. Označenie „pure nature” znamená, že ide o celkom prírodnú kozmetiku a označenie ,,prírodná kozmetika” informuje o tom, že výrobok má prírodný základ, no môže obsahovať aj určité povolené množstvo konzervačných látok. Pokiaľ na obale výrobku nájdete text, že sa jedná o kozmetiku s obsahom prírodných látok, v tomto produkte sú prírodné látky len doplnkom k látkam syntetickým. Keď máte citlivú pokožku a chcete predísť prípadným nežiaducim reakciám, je dobré voliť overené značky, ktoré sú zamerané na ochranu človeka a prírodných zdrojov - prírodné kozmetické výrobky, ktoré sú vyrábané špeciálne šetrnými postupmi.