
Vanilka - teplomilná orchidea nepatrí len do koláčov, ale aj do kozmetiky. Je účinná v liečbe kožnej dermatitídy, ekzémov a zápalových kožných chorôb, má výborné antimykotické vlastnosti. Pozrite sa spolu s nami na tajomstvo tejto voňavej ingrediencie.
Účinky vanilky
Pravá vanilka obsahuje asi 200 vonných látok, často sa využíva v rámci aromaterapie – počas náročných dní dokáže rozprúdiť mozgovú činnosť a zahnať únavu. Obľúbené sú tiež masáže vanilkovým olejom, ktoré regenerujú pokožku, pozitívne vplývajú na srdce a napomáhajú aj celkovej psychickej pohode - vyrovnanosti a optimizmu. Vanilku používali už starí Aztékovia.
Ako dopriať pleti vanilku
Ak si chcete dopriať každodenné rozmaznávanie pleti vanilkovým olejom, ideálne je zvoliť denný tvárový olej s vanilkou. Ak je olej v bio kvalite, extrakt z vanilky môže pleti dlhodobo pomáhať. Vanilka má veľa pozitívnych vlastností - pokožku hydratuje, spevňuje a dokonca pokožke dodáva pružnosť. Po dennom oleji s extraktom z vanilky siahnite aj ak vás trápi takzvané „neskoré“ akné - teda akné v strednom a vyššom veku. Vanilka sa teší svojej popularite aj u mužov. Efektívne odstraňuje začervenanie pokožky, podráždenia či ľahké poranenia po holení. Vanilku v produktoch výborne dopĺňa kvet ruže a púpavový olej, ktorý pokožku regeneruje.
Dôležitý je pôvod produktu
Pri výbere kozmetiky s obsahom vanilky si dajte pozor na biokvalitu a na to, či je produkt výsledkom certifikovaného spracovania. Veľa produktov totiž obsahuje napodobneniny pravej vanilky. Tie neprinesú želané výsledky a môžu mať za následok aj rôzne alergické reakcie. Ak máte citlivý nos nepravú vanilku budete cítiť, respektíve vám nebude voňať. Kvalitné spracovanie vanilky prebieha ručne. Pestovateľ túto teplomilnú orchideu opeľuje mechanicky v skorých ranných hodinách a okrem zručnosti potrebuje aj poriadnu dávku koncentrácie. Ak sa totiž opelenie nepodarí, kvet odpadne a plod nikdy neuzrie svetlo sveta.
Galéria: www.biorganica.sk