Drevo patrí k najuniverzálnejším materiálom na vytváranie rôznych prvkov. Tento oku lahodiaci prírodný materiál možno v rámci bývania použiť takmer na všetko - od nábytku a podláh, cez záhradné stavby, až po dekorácie.
Drevo je živý materiál, ktorý neustále pracuje, preto je potrebné sa oň starať. Na konečný vzhľad a trvanlivosť výrobkov z dreva má vplyv jeho povrchová úprava. Tu je niekoľko tipov, ako upraviť povrch, aby drevené prvky v domácnosti mohli byť v dobrom stave mnoho rokov.
Pre správnu povrchovú úpravu dreva je dôležité vybrať vhodný produkt. Existuje veľa možností vrátane lakov, olejov, voskov alebo lazúr. Každý typ prípravku má iné vlastnosti. Napríklad lak preniká do štruktúry dreva a zachováva jeho prirodzený vzhľad, zatiaľ čo olej vytvára na povrchu ochrannú vrstvu a zvýrazňuje štruktúru. Vosk zasa poskytuje matný povrch a chráni drevo pred vlhkosťou, no ten si vyžaduje pravidelnú údržbu. Niektoré výrobky majú aj ochranný účinok a okrem toho, že zvýrazňujú štruktúru a materiálu dodávajú farebný odtieň, chránia ho aj pred poveternostnými vplyvmi, drevokaznými hubami a UV žiarením. Ako napríklad Luxol Originál alebo Xyladecor Protect 2v1. Preto je potrebné pri výbere prípravku zohľadniť nielen druh dreva, ale aj požiadavky na funkčnosť a výsledný vzhľad.
Luxol Originál je tenko vrstvová lazúra na drevo s ochranou proti poveternostným vplyvom a UV žiareniu. Vyznačuje sa stálymi farebnými odtieňmi, ktoré dodávajú drevu matný saténový vzhľad. Vylepšené zloženie zlepšuje vlastnosti dreva, zvyšuje jeho vode odpudivosť, mechanickú odolnosť a penetruje do hĺbky. Xyladecor Protect 2v1 je syntetická olejová lazúra vhodná na použitie v interiéri aj v exteriéri. Hodí sa na všetky typy drevených povrchov, vrátane obkladov, altánkov, plotov, okien a dverí. Vďaka krémovej konzistencii sa ľahko nanáša a rozotiera, výborne preniká do dreva a zachováva farebnú stálosť. Na povrchu vytvára mikroporézny saténový efekt, ktorý chráni drevo pred UV žiarením a poveternostnými vplyvmi až šesť rokov. Vďaka prírodným olejom a voskom je zároveň šetrný k životnému prostrediu.
Drevo musí byť pred nanesením povrchovej úpravy riadne pripravené. To znamená, že jeho povrch musí byť hladký, suchý a čistý. Ak tomu tak nie je, na odstránenie nerovností použite napríklad brúsny papier. Potom dôkladne odstráňte prach a iné nečistoty handričkou alebo vysávačom. Pri nanášaní lazúry postupujte podľa pokynov výrobcu. Zvyčajne je najlepšie naniesť tenkú vrstvu výrobku pomocou štetca, hubky alebo handričky. Dbajte o to, aby ste vrstvu nanášali rovnomerne a bez prebytkov, ktoré by mohli spôsobiť nerovnomerné vytvrdnutie alebo zafarbenie. Ak potrebujete väčšiu ochranu alebo lesk, naneste viac vrstiev. Vždy však nechajte každú vrstvu úplne zaschnúť. Po dokončení povrchovej úpravy sa však práca nekončí a v starostlivosti o drevo je dôležité naďalej pokračovať. Pravidelné obnovovanie náterov do veľkej miery závisia aj od toho, či je drevo celoročne vystavené poveternostným vplyvom, slnečným lúčom a zvýšenej vlhkosti. Preto povrch je potrebné pravidelne kontrolovať.
STAR LIFE autor: DERO
Kelly Clarkson je na hudobnom výslní už niekoľko rokov, no nebola to pre ňu... viac...
Rozhovor s osobnosťou autor: ANDREA
Skutočné príbehy autor: LADA
Ivana pochádzala z mesta, od detstva bývala v paneláku a s domácimi... viac...
Tipy a triky autor: BRIGIT.SK
Dabingový herec Peter Krajčovič začal dabovať ako osemročný - jeho debutom bol legendárny detský film Bambi.... viac...
Zvodná Španielka Penélope Cruz sa narodila 28. apríla 1974 v Madride a hoci študovala klasický balet a... viac...
Šarmantná moderátorka a humoristka Elena Vacvalová má rada zem, kvety, trávu, dážď a zvieratá. Záhrada je pre ňu priestor pre aktivitu aj... viac...