Ploty zohrávajú v okolí rodinných domov dôležitú úlohu. Nielenže vymedzujú hranice pozemku, ale poskytujú aj súkromie, ochranu pred vetrom a zvedavými pohľadmi.
Okrem toho oplotenie domu a záhrady slúži aj ako estetický prvok, ktorý ovplyvňuje celkový dojem z vonkajšieho priestoru. No časom každý drevený plot podľahne rôznym poveternostným vplyvom a stratí svoj pôvodný vzhľad. Ani vtedy ho však nie je potrebné vymeniť celý.
Plot je často prvá vec, ktorú ľudia vidia, keď prídu k domu, takže jeho údržba sa rozhodne oplatí. Oprava starého dreveného plota však nemusí byť zložitá ani nákladná. Stačí len trochu času a úsilia, aby opäť zažiaril. Pomocou niekoľkých jednoduchých krokov môžete obnoviť pôvodnú krásu plota a ušetriť tak aj peniaze. Tu je návod, ako na to.
Ako postupovať, ak sa rozhodnete pustiť do renovácie svojpomocne? Najprv plot dôkladne očistite od machu, lišajníkov a iných nečistôt. Použite kefu a vodu, prípadne do nej pridajte aj niekoľko kvapiek čistiaceho prostriedku. Ak je znečistenie silnejšie, môžete použiť vysokotlakový čistič. No pri tejto práci dajte pozor, aby sa drevo nepoškodilo. Potom nechajte plot vyschnúť.
Po vyčistení zistite, ktoré časti plota je potrebné opraviť. Uvoľnené alebo prasknuté drevené laty možno upevniť späť na pôvodné miesto pomocou skrutiek alebo klincov. Aj mierne poškodené drevo možno opraviť a znovu použiť. No pokiaľ je poškodenie príliš rozsiahle alebo sú niektoré časti plota napadnuté hnilobou, tie časti je potrebné nahradiť novými. Po oprave a výmene poškodených prvkov nasleduje brúsenie.
Drevo pred náterom je dobré prebrúsiť. Tým sa nielen odstránia zvyšky starého náteru, ale zároveň sa vytvorí hladký povrch, ktorý umožní lepšiu priľnavosť novej vrstvy ochranného náteru. Na dosiahnutie hladkého povrchu použite najprv brúsny papier strednej zrnitosti a potom brúsny papier jemnejšej zrnitosti. Po vyčistení plotu, po opravách poškodených častí a po vybrúsení povrchu nasleduje nový náter.
Vyberte si kvalitný náter, ktorý nielen oživí farbu dreva, ale poskytne plotu aj komplexnú ochranu na dlhé roky. Vhodná je napríklad ochranná lazúra Xyladecor Classic HP BPR, ktorá chráni drevo pred hubami a plesňami, pred UV žiarením a inými poveternostnými vplyvmi. Zvýrazňuje štruktúru dreva a je vhodná na všetky vonkajšie drevené povrchy, ktoré nie sú v priamom kontakte s pôdou alebo vodou. Prvý náter naneste štetcom alebo valčekom a nechajte ho dobre zaschnúť. Na dokonalé krytie a ochranu naneste vždy aspoň dve vrstvy lazúry.
Aby váš plot zostal čo najdlhšie krásny a funkčný, nezabúdajte na jeho pravidelnú údržbu. Aj pri plotoch, ktoré ohraničujú vonkajší priestor rodinných domov a záhrad platí, že o všetko krásne je potrebné sa starať. Raz ročne ho dôkladne vyčistite a v prípade potreby obnovte náter. Pravidelná kontrola plota sa určite oplatí. Dobré je, ak sa drobné poškodenia opravia ihneď, aby neutrpel nielen celkový dojem a dobrý vzhľad, ale ani funkčnosť plota.
Rozhovor s osobnosťou autor: ANDREA
Skutočné príbehy autor: LADA
Na Tamaru doľahli ťažké chvíle. Zamestnávateľ jej po takmer dvadsiatich... viac...
Tipy a triky autor: BRIGIT.SK
Dabingový herec Peter Krajčovič začal dabovať ako osemročný - jeho debutom bol legendárny detský film Bambi.... viac...
Zvodná Španielka Penélope Cruz sa narodila 28. apríla 1974 v Madride a hoci študovala klasický balet a... viac...
Šarmantná moderátorka a humoristka Elena Vacvalová má rada zem, kvety, trávu, dážď a zvieratá. Záhrada je pre ňu priestor pre aktivitu aj... viac...