Súčasnej záhradnej architektúre kraľujú v podstate dva štýly – formálny a prírodný. Pre formálnu záhradu je charakteristický pôdorys so zreteľným geometrickým základom a pravidelné línie v podobe priamok alebo oblúkov - chodníky, záhony, živé ploty. Záhrada ako celok pôsobí elegantne, usporiadane, až luxusne a pristane k domom, ktorých architektúra je založená na podobných princípoch.
Pravidelné tvary
Vo formálnej záhrade nájdu uplatnenie skalky, tvarované živé ploty, rastliny v nádobách, rôzne aranžmány, plastiky, schodiská, drobné záhradné stavby, vodné nádrže, fontány a bazény. Pre formálnu záhradu sú ako stvorené dreviny so symetrickým tvarom, či už prirodzeným, alebo upravené zostrihom - najčastejšie v tvare kužeľa, pyramídy alebo gule. Citlivý výber vyžadujú tiež rastliny vysádzané do skaliek a záhonov, pričom sa uprednostňujú rastliny, vytvárajúce korunky.
Z druhého súdka
Prírodné záhrady, predstavujúce v podstate opak formálnych. Prirodzený vzhľad záhrad sa v poslednom čase rozmáha, čo okrem iného súvisí aj so zvyšovaním ekologického povedomia. Záhrada v prírodnom - domáckom štýle sa podobá skôr na voľnú prírodu, len viac usporiadanú. Dôležité sú mäkké línie, ktoré pôsobia uvoľnene. Pôdorys býva členený tak, aby umožňoval súhru funkcie a prírodného vzhľadu. Dreviny sa zvyknú rozmiestňovať v skupinkách po obvode pozemku alebo sa vysádzajú ako solitéry na trávnik, ktorý môže nahradiť aj kvetinová lúka.
Prirodzený vzhľad
Rastliny v prírodnom štýle záhrady sa nezvyknú zrezávať, je im dopriata voľnosť a prirodzenosť. Vítané sú aj také druhy, ktoré obvykle rastú vo voľnej prírode. Prírodné záhrady často oživujú malé pramienky potokov, prírodné jazierka či rybníky. Drobné záhradné stavby sú obklopené rastlinami. V prírodných záhradách sú hojne využívané prírodné materiály - kameň, drevo, pálená tehla a podobne. Moderná záhradná architektúra súčasnosti prirodzený vzhľad záhrad uprednostňuje stále častejšie.