
Predísť dehydratácii je pomerne jednoduché, stačí len po celý deň priebežne dodávať telu dostatok tekutín. Či sme zdraví alebo chorí, či športujeme alebo oddychujeme, či sme tuční alebo chudí. Mnoho ľudí však po pohári s vodou siahne až vtedy, keď je už strata tekutín v organizme priveľká. Piť až vtedy, keď človek pociťuje smäd je neskoro.
Blahodarná voda
Vodu by sme mali piť z mnohých dôvodov. Aj preto, že väčšina dobrôt, na ktorých si denne pochutnávame, sú obvykle koncentrované, zahustené a čiastočne zbavené vody. Dobré je, tekutiny dopĺňať pravidelne - priebežne počas celého dňa. Ideálnou tekutinou je čistá voda, vhodné sú aj ovocné či zeleninové šťavy, tiež čaje, minerálne a stolové vody v primeranom množstve. Telo sa prirodzene každý deň zbavuje vody dychom, kožou, močom a stolicou. Zvýšenú dehydratáciu podporuje káva, alkohol a niektoré potraviny. Ťažká dehydratácia sa prejavuje malátnosťou, nevoľnosťou, závratmi, suchými perami, zápchou, nepravidelným dýchaním, nafúknutým bruchom, zmenou farby kože a búšením srdca, no môže mať aj iné príznaky.
Rozhodli ste sa schudnúť?
Človek potrebuje približne dva litre vody denne. Pri zvýšenej telesnej aktivite, pri horúcom či suchom počasí a pri zdržiavaní sa vo vykúrených miestnostiach je vhodné piť aj viac. Odporúča sa pitie čistej studenej vody, ktorá lepšie spaľuje kalórie. Voda je nesmierne dôležitá aj pri chudnutí. Ak človek stráca hmotnosť, odvádza z tela viac odpadových látok a odbúrava tuk, na čo organizmus potrebuje väčšie množstvo vody. Voda pomáha udržať v dobrej forme aj svaly, stimuluje ich kontraktačnú funkciu a pôsobí proti ich vysušovaniu. Okrem toho po strate hmotnosti zabraňuje nežiaducemu uvoľňovaniu sa kože. Ak sa zmenšujúce sa tukové bunky napĺňajú vodou, koža získava čistý a zdravý vzhľad, ako aj vhodné sfarbenie.