Určite ste už počuli o rôznych výživových doplnkoch, vďaka ktorým zhodíte nadbytočné kilá a dosiahnete vysnívanú postavu. Ako to však funguje? Ide to aj bez námahy? Je dobré si povedať pravdu. Nejde. Hýbať sa a vylepšiť si svoj jedálny lístok je nutné.
Výživové doplnky však môžu pomôcť naštartovať organizmus. Ako to celé funguje? Na trhu je obrovská škála doplnkov stravy, ktoré majú pomôcť ľuďom rapídne schudnúť. Väčšina z nich však nefunguje. Výživové doplnky vám majú dopomôcť popri zvýšenej fyzickej aktivite a upravenom jedálničku znížiť hmotnosť. Sú však aj tablety, ktoré samy o sebe tvrdia, že vďaka nim zázračne stratíte nadbytočné kilá a nemusíte pohnúť ani prstom. Zo začiatku sa vám môže zdať, že to naozaj funguje a výsledok je viditeľný. Avšak takáto kúra zväčša končí jojo efektom, zdravotnými problémami a rozhádzanou životosprávou. Doplnky na podporu chudnutia sú rozdelené do viacerých skupín. Podľa spôsobu pôsobenia sa delia na tie, ktoré zachytávajú tuky, spaľujú tuky a potláčajú chuť do jedla.
Tzv. zachytávače tukov obsahujú chitosan. Ten pochádza zo šupín kreviet, krabov a iných mäkkýšov. Chitosan sa viaže na tuk v jedle a zabraňuje jeho vstrebávaniu. Tým sa však môže narušiť schopnosť tela absorbovať vitamíny rozpustné v tukoch - napr. vitamín D a A. Niektoré výskumy ukázali, že tieto zachytávače tukov môžu prispieť k strate hmotnosti, spolu so znížením kalorického príjmu. Avšak neodporúčajú sa užívať dlhšie, ako tri mesiace.
Tzv. spaľovače fungujú na princípe zrýchlenia metabolizmu, kedy sa telo naštartuje, aby rýchlejšie spaľovalo tuky. Môžu za to látky, ako kofeín a efedrin, ktoré sa kombinujú s rôznymi inými látkami alebo esenciálnymi mastnými kyselinami, ktoré ich funkčnosť podporujú. Medzi ne patrí napríklad kyselina linolová alebo ľanový olej. Spaľovače tukov najviac podporujú chudnutie pri cvičení a úprave jedálnička. Vďaka ich účinkom budete cítiť viac energie. Môžu však zvyšovať krvný tlak a srdcový tep.
Prípravky, ktoré majú potlačiť chuť do jedla väčšinou obsahujú výťažky z rastlín alebo bylín, ktoré sú známe týmto účinkom. Sú to napríklad kyselina linolová, chilli, zelený čaj a iné. Majú za následok, že človek nepociťuje hlad tak často, ako zvyčajne a pri jedení sa dostaví pocit nasýtenosti skôr. Je však veľká pravdepodobnosť, že po ukončení kúry sa pocit hladu dostaví vo výraznejšej podobe a spolu s ním aj neželaný jo-jo efekt.
Podľa dostupnosti sa doplnky na podporu chudnutia delia na tie, ktorú sú na predpis - sú to lieky, ktoré závažnejšie zasahujú do chodu organizmu, preto je potrebný odborný dozor. A na voľne dostupné - to sú doplnky stravy, ktoré až tak extrémne a závažne nezasahujú do chodu organizmu, avšak ak máte zdravotné problémy alebo užívate iné lieky, o ich užívaní je potrebné sa poradiť so svojím lekárom. Prečo nestačí len užívanie tabletiek na podporu chudnutia? Výživové doplnky sú naozaj len doplnok, ako vyčítame z názvu. Ak máte nadváhu a riešite chudnutie a diéty, nejde len o stratu váhy, ide o dlhodobú prácu. Tá spočíva v zmene jedálnička a vo zvýšení fyzickej aktivity. Človek by mal byť hlavne zdravý. Tabletky ani prášky nenahradia pohyb a pestrú stravu. Výživové doplnky k odbúraniu nadváhy môžu iba dopomôcť.
DANIEL RADCLIFFE A HARRY POTTER
STAR LIFE autor: DERO
Mladý britský herec Daniel Radcliffe sa do pamäte filmových... viac...
Rozhovor s osobnosťou autor: ANDREA
Skutočné príbehy autor: LADA
Láskavá Ľudmila bola oddanou manželkou a vzornou matkou. Svojho manžela i dieťa... viac...
Tipy a triky autor: BRIGIT.SK
Dabingový herec Peter Krajčovič začal dabovať ako osemročný - jeho debutom bol legendárny detský film Bambi.... viac...
Zvodná Španielka Penélope Cruz sa narodila 28. apríla 1974 v Madride a hoci študovala klasický balet a... viac...
Šarmantná moderátorka a humoristka Elena Vacvalová má rada zem, kvety, trávu, dážď a zvieratá. Záhrada je pre ňu priestor pre aktivitu aj... viac...