Hlboký zármutok má často tvrdý dopad nielen na psychiku, ale aj na fyzické telo. Je dokázané, že syndróm zlomeného srdca prináša zdravotné riziká - zníženie obranyschopnosti imunitného systému, zvýšenie krvného tlaku, srdcového tepu, svalová slabosť a iné. Stres pri trápení zaplaví telo hormónmi, najmä kortizolom, ktorý zvyšuje pohotovosť organizmu pri záťažových situáciách, ale ak ho je v organizme až príliš mnoho, spôsobuje srdcovú slabosť a iné neblahé prejavy.
Hlboký zármutok
Ten, kto sa v ťažkých životných situáciách ľutuje a situáciu nerieši, môže svoj stav ešte zhoršiť. Netreba sa venovať samotnej téme zármutku, ale zaujímať sa o niečo celkom iné – niekomu spríjemniť deň, pomôcť mu, potešiť ho, venovať sa koníčkom a získať tak opätovnú chuť do života. Je dobré emocionálnu bolesť nezadržiavať a vyplakať sa. Pohybovať sa v prírode, zdravo sa stravovať a pravidelne spať, lebo telo pri nadmernej psychickej záťaži potrebuje tak fyzickú aktivitu, ako aj kvalitný odpočinok. V takomto životnom období je dôležité uvedomiť si, že je veľa ľudí, ktorí sú na tom rovnako alebo horšie a nevzdávajú sa.
Ako si pomôcť?
Vo fáze hlbokého zármutku nad čímkoľvek sa nevyhýbajte ľuďom a neuzatvárajte sa pred svetom. Denne choďte do prírody, cvičte, zdravo sa stravujte a vyskúšajte čaje z liečivých byliniek, ktoré vám pri emocionálnej labilite môžu tiež pomôcť. Mnohé bylinky sú totiž balzamom na psychiku – upokoja podráždený nervový systém a zlepšia náladu, dokážu odbúrať napätie, nervozitu a úzkosť. Duševnú rovnováhu pomôže navodiť liečivý čaj z medovky, harmančeka, ľubovníka, valeriány, mučenky a z pamajoránu obyčajného. Doprajte si čajovú zmes s mätou či s levanduľou, ktoré podporia harmóniu tela a duše. Prírodné čaje sú najodporúčanejšími bojovníkmi v boji proti stresu, pomôžu navodiť pocit upokojenia a uvoľnenia, no pri vážnejších stavoch vyhľadajte odbornú pomoc lekára, psychológa či psychiatra.